Objawy endometriozy

2

Endometrioza jest chorobą powszechną wśród kobiet w wieku rozrodczym, niestety wciąż zdarza się, że bywa źle diagnozowana, a co za tym idzie, pozostaje nieleczona. Aby kobiety stały się bardziej świadome zagrożenia i zwracały większą uwagę na swoje dolegliwości, niezbędnym jest, by znały objawy schorzenia.

Endometrioza jest chorobą trudną do zdiagnozowania, ponieważ żaden z jej objawów nie wskazuje jednoznacznie na istnienie zaburzenia. Jedynym niezawodnym i dającym pewny wynik sposobem diagnozowania endometriozy jest laparoskopia, polegająca na biopsji tkanek. Ponieważ jednak jest to badanie inwazyjne, często pacjentki nie wyrażają na nie zgody. Częściej zdarza się więc, że lekarz próbuje zdiagnozować możliwość występowania endometriozy poprzez szczegółowy wywiad z pacjentką oraz badania ginekologiczne.

Do objawów, które mogą wskazywać endometriozę, zalicza się:

 • silne bóle menstruacyjne – jest to jeden z podstawowych objawów endometriozy. Bóle menstruacyjne przy tym schorzeniu mają różne natężeniu i koncentrują się w okolicy miednicy. Ból może być tak silny, że towarzyszą mu zawroty i bóle głowy;
 • ból okolicy krzyżowo-lędźwiowej towarzyszący bólom menstruacyjnym;
 • krwawienia pomiędzy miesiączkami;
 • ból w trakcie oddawania moczu, krwiomocz – w przypadku ognisk endometriozy występujących w układzie moczowym;
 • ból w trakcie oddawania stolca, krew w stolcu – w przypadku, gdy ogniska endometriozy pojawiają się w odbycie;
 • ból jelit połączony z biegunką bądź zatwardzeniem, pojawiający się cyklicznie wraz z menstruacją – w przypadku, gdy ogniska endometrioza występują w jelitach;
 • ból podczas stosunku seksualnego lub tuż po nim;
 • silne i nieregularne krwawienia miesięczne;
 • poczucie zmęczenia, braku energii, rozbicie psychiczne;
 • problemy z zajściem w ciążę.

Wszystkie wymienione wyżej objawy mogą być spowodowane endometriozą, ale mogą również mieć inne przyczyny, dlatego bez dodatkowych badań trudno jest jednoznacznie stwierdzić tę chorobę. Zdarzają się także przypadki, w których endometrioza nie daje żadnych objawów. Choroba jest wówczas jeszcze bardziej niebezpieczna, gdyż rozwija się niezauważona i może powodować poważne zaburzenia w organizmie.

Najczęściej endometrioza jest diagnozowana przy okazji badań bezpłodności. Ponieważ choroba ta utrudnia zajście w ciążę, kobiety, które przez długi czas bezskutecznie starają się o dziecko, są poddawane bardziej szczegółowym badaniom również pod kątem endometriozy.

Typowe objawy endometriozy


1 Comment

 1. iniekcja pisze:

  Wyborna strona. Pozdrowionka :)

Leave a comment

*